Jump to page content

 

Technical Sessions
(ADEM approved CEHs)
for Water, Wastewater
and Management 
Largest Water and Wastewater Supplier
Exhibit Hall
State and Federal
Agency Exhibits
  
Water Taste Test
Raffle Giveaway
Prizes
Golf Tournament
$15,000 Hole in One
Banquet
Socials
Entertainment
Awards Program
Operator of the Year
Office Worker of the Year
Director of the Year
Outstanding Service Award

 
Open for Registration

  
What We Should Know About Sanitary Sewer Overflows Training (WW)
Dec 14-Thomasville
Learn More
  
WW Process Monitoring and Control (WW)
Dec 14-Oxford
Learn More
  
Grade I/II Water Test Prep (W)
Starts Jan 4-Montgomery
Learn More
  
ArcGIS Basic Training for Water & Wastewater (W/WW)
Jan 18-Loachapoka
Learn More
  
WW Process Monitoring and Control (WW)
Jan 18-Livingston
Learn More
  
Grade I/II Water Test Prep (W)
Starts Jan 22-Monroeville
Learn More
  
Water University
Utility Management Certification
(W/WW)
Learn More
  
Schedule your own
On-site CEH Training

Earn CEHs
  
Training Calendar
  
Visit us on Facebook!
 

 

Quality on Tap

 

 

  

Custom Search

  

 

Pay Online
Pay any ARWA invoice online. 
Try
Quick Pay!

Go to
Account Login

  

Learn more about getting online bill pay!
  

 

This web site is structured in compliance with the
Web Accessibility Initiative
of the
World Wide Web Consortium.
  

Valid XHTML 1.0 Transitional

Valid CSS!

  

 

ARWA Annual Awards Program

Past ARWA Award Recipients

Award Categories

Individuals are recognized in the following Award Categories:

Awards

Water Operator of the Year Award- recognizes a State of Alabama Certified Water Treatment Operator with outstanding leadership abilities and accomplishments in water utility operations.

Wastewater Operator of the Year Award - recognizes a State of Alabama Certified Wastewater Treatment Operator with outstanding leadership abilities and accomplishments in wastewater utility operations.

Office Worker of the Year Award - recognizes an administrative employee for outstanding performance in office management and procedures.

Board Member/Director of the Year Award - recognizes an individual who serves as a board member responsible for governing decisions resulting in significant contributions toward the success, growth and customer satisfaction of the utility.

John A. Garrett Outstanding Service Award - recognizes an individual who has made significant contributions throughout the State in support of water and wastewater during his/her career. This award offers an opportunity to nominate a professional individual such as an Alabama Department of Environmental Management staff member, USDA Rural Development staff member, Alabama Department of Economic and Community Affairs staff member, Alabama Congressional Member, State of Alabama Legislator, engineer, etc. who has been instrumental to the success of utility growth and progress in Alabama.

 

Water Operator of the Year Award

2014 - David Ellis, Fort Mitchell Water System
2013 - David Myrick, Blount County Water Authority
2012 - Anthony Windom, Valley Head Water Works Board
2011 - William Snyder, Monroeville Water Works
2010 - Harold Whatley, Jr., Eclectic Water Works & Sewer Board
2009 - Vincent Atkins, Green County Water Authority
2008 - Mr. Jeremy Hagler, Chief Operator for the Clio Water Works
2007 - Johnny Jordan
2006 - Jerry A. Hammon, Water Works Board of Section and Dutton
2005 - Shawn Whittle, V.A.W. Water System
2004 - Jerry McCutcheon, Northeast Morgan County Water Authority
2003 - James Bridges, Pickens County Water Authority
2002 - Roger McDonald, Lineville Water Works
2001 - Mark Bohlin, Perdido Bay Water, Sewer, & FPD
2000 - Danny Maxwell, Red Bay Water Dept.
1999 - Kenneth Fox, New Brockton Water & Sewer Board
1998 - James Allen Guy, Jacksons Gap Water Authority
1997 - Vaile Feemster, Dauphin Island Water & Sewer Authority
1996 - Mark Clark, Russell County Water Authority
1995 - Frank Riddle, Town of Riverside
1994 - Paul Jackson, City of Jackson
1993 - Irby Bowen, Quint-Mar Water Authority
1992 - Paul Nail, Covington County Water Authority

Wastewater Operator of the Year Award

2014 - Robert (Bay) Chandler, III, Parrish Water Works and Sewer Board
2013 - Billy Helms, Abbeville Water Works & Sewer Board
2012 - Ricky Lyle, Utilities Board of the City of Oneonta
2011 - Silas "Bill" Holmes, Poarch Band of Creek Indians Utilities Authority
2010 - No Nominees
2009 - No Nominees
2008 - Mr. Jerry Price, Wastewater Superintendent , Demopolis Water Works & Sewer Board
2007 - Doug Smedley
2006 - No Nominees
2005 - Kenny Smith, Atmore Utilities Board
2004 - William Craig, City of Rainsville
2003 - Shane Adams, Lineville Water Works
2002 - James Hagood, Rogersville Water Works
2001 - Jerry Richards, Clayton Water Works & Sewer Board
2000 - Jerry Price, City of Northport
1999 - Richard Herring, City of Saraland
1998 - Rodney Everett, City of Pell City
1997 - Dennis Hughes, Wetumpka Water Works & Sewer Board

 

Office Worker of the Year Award

2014 - Beth Goodson, Carrollton Water & Sewer Board
2013 - Cathy Dailey, Southwest Alabama Water System
2012 - Hazel McGowan, City of Samson
2011 - Rhonda Butler, Gulf Shores Utilities
2010 - No Nominees
2009 - Sandra Tidwell, Blount County Water Authority
2008 - Ms. Sarah Bunch, Manager, Union Grove Utility Board
2007 - Kathy Palmer
2006 - Cindy Ward, Ozark Utilities Board
2005 - Sue Gaither, Nectar Water Dept.
2004 - Sylvia Hutto, Mobile County Water, Sewer & FPA
2003 - Kimberly Thomas, Perdido Bay Water, Sewer & FPD
2002 - Sharon Lewis, Wetumpka Water Works
2001 - No Nominees
2000 - Rhonda Kyzer, Mitchell Water System, Inc.
1999 - Carol Johnson, Town of Ft. Deposit
1998 - Hardenia Lawrence, Sumter Co. Water Authority
1997 - Loretta Stephens, Perdido Bay Water, Sewer & FPD
1996 - LuNeal Whiddon, Houston Co. Water Authority
1995 - Ruby Mize, Northwest Blount Co. Water & FPA
1994 - Wanda Chambers, East Cullman Water System
1993 - Dottie Bowen, Quint-Mar Water Authority
1992 - Debbie Jernigan, Town of Kinsey Water System

Board Member/Director of the Year Award

2014 - Robert "Bob" Segalla, Daphne Utility Board
2013 - Orbuty Ozier, Lowndes County Water Authority
2012 - No Nominees
2011 - Margaret Wilcox, Mobile County Water, Sewer, & F.P.A.
2010 - No Nominees
2009 - No Nominees
2008 - Mayor Mike Norris,Town of Fulton
2007 - Ed Ringer
2006 - Bobby J. Griffin, Blount County Water Authority
2005 - Harry Mason, Town of Pine Hill
2004 - Ralph Wilcox, Mobile County Water Sewer & FPA
2003 - Anthony Woods, Housing Authority of Greene County
2002 - Joe Henson, Town of Chatom
2001 - Gary Schultz, Northwest St. Clair Water System
2000 - No Nominees
1999 - Melvin Horton, Douglas Water Authority
1998 - Kenny Givens, Houston Co. Water Authority
1997 - J.E. Dunn, Wetumpka Water Works & Sewer Bd.
1996 - Steve Carter, Pike County Water Authority
1995 - Robert Hames - West Morgan East Lawrence Water Authority
1994 - George Findlater , Russell County Water Authority
1993 - Charles Vickery, City of Abbeville Water Works

John A. Garrett Outstanding Service Award

2014 - Art Faulkner, Director, Alabama Emergency Management Agency
2013 - No Nominees
2012 - No Nominees
2011 - Dennis Harrison, Alabama Department of Environmental Management
          Dr. John Regnier, Consultant, NRWA
2010 - Randolph Hall, South Bullock County Water Authority
2009 - Steve Pelham, former Director USDA Rural Development
2008 - No Nominees
2007 - Laura Taylor, ADEM
2006 - No Nominees
2005 - Charles Turnipseed, Mitchell Water System
2004 - Harry Mason, Town of Pine Hill
2003 - No Nominees
2002 - Don Sims, West Morgan-East Lawrence Water Authority
2001 - No Nominees
2000 - Mike Shaw, City of Northport
1999 - Horace Horn, USDA Rural Development
1998 - Frank Riddle, Town of Riverside
1997 - Mark Clark, Russell County Water Authority
1996 - Wayne Kearley, Talladega Water and Sewer
1995 - J.C. Peevy, Perdido Bay Water, Sewer & FPD
1994 - Johnny Wiggins, Mitchell Water System
1993 - Robert O'Neal, City of Talladega
1992 - John W. Roberts, South Bullock County Water Authority

 

 

*

Be an ARWA Member
Join Today   

  

 

Copyright © 1999-2018. Alabama Rural Water Association. All rights reserved.

Web site design and maintenance by TEAM Support, Inc.